Adresowanie listu- jakie są zasady prawidłowego adresowania kopert?
Zaadresowanie listu wydaje się z pozoru bardzo łatwą sprawą. Mimo tego nie zawsze wszystkie informacje na kopertach wpisywane są we właściwych miejscach. Wysyłanie listów nie jest już tak popularne jak kiedyś. W dużym stopniu zastąpiła je poczta elektroniczna, która jest znacznie szybszą drogą komunikacji. Nadal jednak nie wszystkie listy możemy przesłać mailem. Szczególnie oficjalne pisma nadal wysyłamy w formie papierowej. Dlatego, aby bez problemu wysłać list do urzędu czy oficjalne zaproszenie, warto znać najważniejsze zasady poprawnego adresowania kopert.
Adresowanie koperty- poznaj najważniejsze strefy kopert adresowanych
Zastanawiasz się czasami, czy poprawnie adresujesz koperty? Warto robić to dobrze, aby mieć pewność, że każda przesyłka dotrze do właściwego adresata. Aby już nigdy nie popełnić żadnego błędu, dobrze jest znać podział na koperty na 5 stref. Opisane poniżej strefy, dotyczą każdego rodzaju koperty.
Tak samo będziemy adresować: kopertę bąbelkową bong airpro, kopertę standardową, kopertę A4, kopertę adresowaną kwadratową. Niczym nie różni się także adresowanie koperty firmowej. Zasady adresowania kopert zawsze są takie same!
Strefy koperty:
- Pole nadawcy
- Pole znaku opłaty pocztowej
- Pole adresata
- Pole informacyjne
- Strefa kodowa
Jak zaadresować kopertę poprawnie?
Poczta Polska, aby ułatwić adresowanie kopert, umownie podzieliła kopertę, a właściwie jej przednią część na pięć stref. Każda z nich służy do umieszczania innych danych. Taki podział ułatwia odczytywanie danych z koperty i wprowadza porządek, ponieważ dzięki temu, na kopercie adresowanej mamy np. dane nadawcy umieszczone zawsze w tym samym miejscy czy dane adresata, zawsze wpisane w polu adres odbiorcy. Dzięki temu każdy list szybko trafi we właściwe miejsce.
Pierwsza strefa to pole nadawcy, które znajduje się w lewym górnym rogu koperty. Wpisujemy w nim dane osoby, która wysyła list, czyli wszystkie informacje dotyczące nadawcy listu. W tym polu powinno znaleźć się imię i nazwisko nadawcy (lub nazwa instytucji wysyłającej list) oraz dokładny adres nadawcy, wraz z kodem pocztowym. Dzięki temu, jeżeli list nie będzie mógł trafić do adresata, z łatwością wróci do osoby, która go wysłała. Jeśli mamy kopertę firmową adresowaną, która w miejscu pola nadawcy ma np. logo firmy, możemy wpisać adres nadawcy dokładnie w tym samym miejscu na odwrocie koperty (czyli także w lewym górnym rogu, ale na odwrocie adresowanej koperty).
Sprawdź jak prawidłowo wysłać paczkę kurierem.
Kolejna strefa, czyli prawy górny róg koperty, to pole zarezerwowane na umieszczenie znaczka pocztowego. Przyklejenie odpowiedniego znaczka oznacza, że opłaciliśmy przesyłkę i usługa przesłania listu, może zostać zrealizowana. Znaczek kupujemy przede wszystkim, wysyłając list zwykły. Przesyłając list polecony, wypełniamy specjalny druk, a zamiast znaczka, pracownik poczty postawi na kopercie specjalną pieczątkę.
Kolejne pole to pole informacyjne, zajmuje ono lewy dolny róg koperty. Umieszczane są w nim dodatkowe informacje, najczęściej w postaci naklejek lub pieczątek, którymi zajmują się już pracownicy poczty. Może to być naklejka oznaczająca list polecony lub pieczątka „priorytet„.
Wpisanie na kopercie adresu nie takie proste? Sprawdź jak wpisać wszystkie dane odbiorcy!
Pole adresata znajduje się w prawym dolnym rogu koperty. W polu adresata koperty wpisujemy wszystkie dane adresata listu. Musi się tam znaleźć imię i nazwisko odbiorcy listu (adresując list do firmy, wpisujemy nazwę firmy) albo nazwa urzędu, do którego adresujemy list. Podczas adresowania koperty pamiętaj zawsze o wpisaniu dokładnego adresu odbiorcy. W polu adres nie może zabraknąć nazwy ulicy adresata, numeru budynku oraz mieszkania, a także kodu pocztowego oraz miasta. Jeśli wysyłamy list za granicę, dobrze jest dopisać także nazwę państwa, do którego ma trafić list.
Ostatnia strefa na kopercie to specjalna strefa kodowa, która zajmuje margines o szerokości około 1,5, ciągnący się przez cały dół koperty oraz po jej prawej stronie. To miejsce dla pracownika poczty, w którym umieszcza on kody kreskowe konkretnej przesyłki.
Sprawdź naszą ofertę na https://pakuj24.pl/sklep
Podczas adresowania koperty najważniejsze jest wpisanie wszystkich informacji wyraźnie, aby pracownik poczty nie miał wątpliwości, co jest na kopercie napisane. W przypadku adresowania kopert ręcznie należy pisać starannie, aby każdy mógł przeczytać wpisane w ten sposób dane. Ręczne adresowanie kopert, jeśli mamy ich bardzo dużo, może być bardzo czasochłonne. Dlatego opcja adresowania kopert na komputerze i tylko drukowanie adresów do wklejenia ich na kopertę jest coraz bardziej popularna, szczególnie w urzędach oraz firmach wysyłających bardzo duże ilości listów.
Jak prawidłowo zaadresować list polecony?
Adresowanie listu poleconego niczym nie różni się od adresowania zwykłej koperty. Stosujemy dokładnie te same zasady dotyczące wpisywania danych w ogólnie przyjętych, wyznaczonych przez Pocztę Polską strefach. Trzeba pamiętać tylko o wypełnieniu dodatkowo specjalnego druku listu poleconego, który pracownik poczty dokończy wypełniać i odda nam, jako potwierdzenie nadania listu. Wykupując dodatkowe opcje, list polecony można śledzić, co ułatwia kontrolowanie, czy dotarł on do adresata.
Czy rodzaj koperty ma znaczenie?
Wszystkie rodzaje kopert adresuje się dokładnie w ten sam sposób. W sklepach z artykułami papierniczymi oraz na poczcie, dostępnych jest wiele rodzajów kopert. W sklepie internetowym pakuj24.pl znajdziesz standardowe koperty papierowe, o różnych kształtach i rozmiarach, a także koperty bąbelkowe. Koperty mogą różnić się między sobą rozmiarem, a także kształtem. Koperty papierowe mogą mieć standardowy rozmiar, mogą być kwadratowe, prostokątne lub w rozmiarze A4, idealnym do przesyłania dokumentów.
Są także koperty adresowane DL, które są nieco niższe i szersze. Z kolei koperty bąbelkowe mają najróżniejsze kształty i rozmiary, ułatwiające przesyłkę przedmiotów, które potrzebują dodatkowego zabezpieczenia. Mogą to być zarówno małe koperty, jak i takie o rozmiarach A4.
Czy koperta bąbelkowa Bong Airpro będzie adresowana inaczej, niż koperta standardowa?
Czy kopertę bąbelkową adresujemy w inny sposób? Nie! Na kopercie należy umieścić adres odbiorcy, jak podczas adresowania zwykłej koperty. W górnym lewym rogu koperty nadal jest miejsce na wpisanie danych nadawcy, w którym należy wpisać na kopercie swój adres. Nie ma żadnych różnych rozmieszczenia danych na takiej kopercie, dlatego trzymamy się ciągle ogólnie przyjętych norm.
Trzymając się ustalonych przez Pocztę Polską zasad właściwego adresowania kopert, z pewnością nigdy nie popełnisz błędu, a Twoje listy zawsze dotrą w odpowiednie miejsce. Pamiętaj o wpisywaniu wszystkich najważniejszych danych, we właściwych strefach na kopercie, zarówno wysyłając oficjalne pismo do urzędu, zaproszenie na ślub, jak i zwykłą kartkę z wakacji. Mimo że poczta elektroniczna wypiera papierowe listy, nadal miło jest dostać list w tradycyjnej formie. To może być dla kogoś bardzo przyjemna niespodzianka!