Brak produktów w koszyku.

Jak zaadresować list, aby niezawodnie dotarł do odbiorcy?

Jak zaadresować list, aby niezawodnie dotarł do odbiorcy?

Chociaż komunikacja za pomocą Internetu jest wszechobecna w naszym życiu, wysyłanie listów drogą pocztową nadal jest praktykowane przez osoby prywatne, urzędy i różne inne instytucje. Z tej formy korzystają również firmy kurierskie do przekazywania korespondencji i drobnych przedmiotów zakupionych online. Listy wysyłane są do odbiorców w krajowych, jak też mieszkających za granicą. Osoba wysyłająca list musi zaadresować kopertę poprawnie, aby list bez przeszkód dotarł do miejsca docelowego. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są zasady adresowania kopert.

Epistolografia – sztuka pisania listów

Pisanie listów ma swoją długą historię, która sięga starożytności. Od czasu wynalezienia pisma, ludzie przekazywali sobie w ten sposób ważne treści i wyrażali swoje emocje. W zbiorach bibliotek do tego czasu zachowały się piękne listy pisane przez władców, uczonych i artystów. Dzięki temu możemy się dowiedzieć o ważnych wydarzeniach z każdej epoki, opisanych przez ludzi mądrych i wrażliwych.

Wraz z rozwojem technologii cyfrowych, zwyczaj pisania listów został częściowo wyparty przez krótkie i lakoniczne teksty wysyłane za pomocą urządzeń elektronicznych. Jednak nic nie zastąpi tradycyjnego listu, w którym można swoje myśli ubrać w odpowiednie słowa.

List jako przekaz ważnych treści

Listy wysyłają osoby, które chcą w jak najszerszy sposób opisać sprawy dla nich ważne. Piszemy do swoich bliskich, znajomych i przyjaciół. Wysyłamy życzenia, fotografie i zaproszenia. Do urzędów zazwyczaj nadajemy list polecony. Zależy nam zawsze na tym, by list dotarł niezawodnie i na czas. Dlatego tak ważne jest, aby poprawnie zaadresować list. Zaadresować list należy dokładnie i starannie, z uwzględnieniem ogólnie obowiązujących zasad.

Epistolografia - sztuka pisania listów

 

Na czym polega prawidłowe adresowanie listu?

Aby poprawnie zaadresować list poznaj strefy, na które umownie została podzielona koperta:

 1. Pole nadawcy – w lewym górnym rogu koperty. Tam ma się znaleźć adres nadawcy listu.
 2. Pole adresata – w prawym dolnym rogu. Jest to adres odbiorcy, czyli do kogo ma trafić list.
 3. Poniżej tego pola, po prawej stronie koperty jest strefa kodowa. Poczta umieszcza tam kod kreskowy do rejestrowania za pomocą czytników.
 4. Pole znaku opłaty pocztowej – w prawym górnym rogu koperty. Kiedy adresujemy przesyłkę nie należy tam umieszczać żadnych napisów.
 5. Pole informacyjne – w lewym dolnym rogu. Pracownik poczty nakleja tam oznakowanie typu listu; polecony, priorytetowy, lotniczy.

W trakcie adresowania listu musisz umieścić dane tylko w polu nadawcy i adresata oraz nakleić znaczek pocztowy o odpowiednim nominale. Ten schemat obowiązuje bez względu na rodzaj koperty; czy to jest koperta standardowa, koperta w formacie A4, C4, A5, czy koperta bąbelkowa.

Adresowanie listów wysyłanych drogą pocztową

Adresowanie koperty wiąże się z koniecznością podania wszystkich informacji niezbędnych do przekazania listu we właściwe ręce. Ma to duże znaczenie dla urzędu pocztowego i doręczycieli. Wpływa na sprawną pracę i unikanie pomyłek.

Jak zaadresować list zwykły?

W przypadku wysyłki listu zwykłego musisz dokładnie wypełnić pole adresata.

Jak zaadresować list zwykły?

Sprawdź naszą ofertę na https://pakuj24.pl/sklep

Ma się tam znaleźć:

 • imię i nazwisko odbiorcy listu,
 • nazwa ulicy,
 • numer domu i mieszkania,
 • kod pocztowy i nazwa miasta,
 • w przypadku listu zagranicznego nazwa państwa.

Informacje z Twoimi danymi wpisujesz w lewym górnym rogu. Ma to być imię, nazwisko i dokładny adres zamieszkania. Dawniej dane nadawcy listu wpisywano po drugiej stronie koperty, ale obecnie nie jest to sposób prawidłowy. Dokładne dane nadawcy należy koniecznie umieścić, ponieważ w razie niemożności dostarczenia przesyłki do adresata, pracownik poczty ma obowiązek zwrócić list do nadawcy.

Sposób wysyłania listów poleconych

Jeśli chcesz wysłać list polecony, masz do wyboru:

 • list polecony ekonomiczny,
 • list polecony priorytetowy,
 • list z potwierdzeniem odbioru.

Do wysłania listu poleconego musisz wypełnić formularz potwierdzenia nadania listu. Adresowanie koperty jest takie samo jak w przypadku listu zwykłego. W trakcie adresowania listu zwróć uwagę na to, żeby wszystkie dane pokrywały się z formularzem nadania.

Sposób wysyłania listów poleconych

Listy polecone wysyłane za potwierdzeniem odbioru trafiają prosto do rąk adresata, co potwierdza on swoim podpisem. Priorytetowy list ma dotrzeć do odbiorcy w ciągu dwóch dni roboczych, dlatego opłata jest nieco wyższa niż przy liście poleconym ekonomicznym.

W każdym przypadku pamiętaj o odpowiednim zaadresowaniu koperty aby mieć pewność, że trafi on we właściwe miejsce. Źle zaadresowanego listu poczta nie dostarczy, co może się wiązać dla Ciebie z dużymi problemami. Tak samo jest w przypadku listu poleconego, jak też zwykłego listu.

Adresowanie koperty do przesyłki kurierskiej

Do tego celu najbardziej nadaje się koperta bąbelkowa Bong AirPro. Wewnątrz wyścielona jest folią z bąbelkami powietrza. Jest to niezawodna ochrona dla wysyłanych przez Ciebie przedmiotów cennych lub kruchych. Koperty Bong AirPro są również doskonałe do wysyłania książek, fotografii, czy ważnych dokumentów. Koperta Bong AirPro tworzy warstwę wodoodporną, więc nie musisz obawiać się o to, w jakim stanie jej zawartość dotrze do odbiorcy nawet przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

Koperta bąbelkowa Bong AirPro jest bardzo wytrzymała, ale podczas adresowania koperty pamiętaj, aby zbyt silnym naciskiem długopisu nie uszkodzić powłoki. Najlepiej adresować kopertę bąbelkową poprzez naklejenie danych wydrukowanych na małych karteczkach.

Adresowanie koperty do przesyłki kurierskiej

A czy wiesz, jak prawidłowo wysłać paczkę kurierem?

Podczas adresowania koperty najważniejsze jest, by znalazły się tam dokładne dane adresata, czyli imię, nazwisko i adres odbiorcy. Obowiązkowo należy umieścić dane nadawcy, gdyż odbiorca musi wiedzieć od kogo otrzymuje przesyłkę. Zwłaszcza, gdy ma być ona przekazana za pobraniem odpłatności.

W przypadku adresowania koperty bąbelkowej obowiązują Cię takie same zasady adresowania kopert, jak podczas wysyłania listów poleconych lub zwykłych. Aby zaadresować kopertę poprawnie, zawsze muszą tam być dane odbiorcy, dokładny adres odbiorcy i nadawcy oraz kod pocztowy.

Koperta bąbelkowa bong AirPro może też być użyta do nadania listu poleconego lub wysłania zwykłego listu drogą pocztową. Ten rodzaj koperty jest uniwersalny. Doskonałej jakości koperty bąbelkowe znajdziesz w ofercie firmy Pakuj24.pl.

Wysyłanie listów i przesyłek – o czym musisz pamiętać

 • list list zwykły może być w standardowej kopercie lub w innym formacie,
 • ważne jest prawidłowe adresowanie listu,
 • uwzględnij pola na dane nadawcy i dane adresata,
 • miejsca na na sygnatury poczty pozostaw wolne,
 • podaj dokładne dane nadawcy, dane odbiorcy i kod pocztowy,
 • naklej znaczek na kopercie w górnym rogu po prawej stronie,
 • listy polecone adresujemy w taki sam sposób, ale musisz wpisać dane osoby odbierającej i własne do potwierdzenia nadania,
 • list polecony priorytetowy wymaga dodatkowej opłaty,
 • analogicznie adresujemy przesyłkę kurierską,
 • cenne przedmioty należy umieścić w kopercie bąbelkowej Bong AirPro,
 • koperta bąbelkowa Bong nadaje się też do wysłania listu pocztą.

Aby prawidłowo zaadresować kopertę pamiętaj o tych wszystkich wskazówkach. Wtedy Twój list dotrze do adresata terminowo i niezawodnie.

Nie przegap

1

Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj informacje o promocjach

Zadzwoń do nas
0

telephone call
Zamów przez
tel. 570 040 244

Newsletter