Brak produktów w koszyku.

Drugie życie opakowań kartonowych

Producent opakowań pakuj24 poleca szeroki wybór kartonów i wypełniaczy

Przez ostatnie lata społeczeństwo zaczęło dążyć do tego, aby żyć ekonomicznie oraz ekologicznie. W trosce o środowisko ludzie starają się wydawać mniej i sięgać po produkty, które mogą być poddane recyklingowi. Jednym z trendów cieszących się rosnącą popularnością jest tak zwany upcykling. Pudełka kartonowe otaczają nas ze wszystkich stron. To właśnie w nie pakowane są produkty do wysyłki, ale też większość towarów dostępnych w sklepach. Mają one wiele zalet, a przede wszystkim są uniwersalne i ekologiczne. Sięga po nie wiele branż, jednak wciąż mało mówi się o ich drugim życiu zbyt mało. Po spełnieniu przez podstawowego zadania najczęściej są automatycznie wyrzucane. Powinno się to jednak zmienić, gdyż opakowania z kartonu mogą być użyte w przeróżnych celach. Istnieje wiele sposób na to, aby drugie życie kartonów było możliwe.

Czym jest dokładnie upcykling?

Termin upcyclingu po raz pierwszy pojawił się w 1994 roku, kiedy to użył do w wywiadzie niemiecki biznesmen Rreiner Pilz. W kolejnym roku został on oskarżony o oszustwa, natomiast jego firma zbankrutowała. Pomimo tego, określenie to przyjęło się i rozpowszechniło na całym świecie. Upcycling jest to idea, aby nie wyrzucać raz użytych produktów, a zapewnić im inną funkcję. Możliwości tego trendu zostały docenione nie tylko przez ekologów, ale też artystów, projektantów, jak i sektor e-commerce. E-sprzedawcy zmienili swój stosunek do pudełek, dając im więcej funkcji, niż tylko zabezpieczenie towaru. Upcykling polega więc na ponownym wykorzystaniu rzeczy, zamiast ich wyrzucania.

Zapewniając drugie życie opakowania mamy realny wpływ na ograniczenie ilości generowanych śmieci. Ta metoda w połączeniu z odrobiną kreatywności jest więc szansą na ochronę planety, ale też pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy. Dzięki niej można też zmniejszyć ilość wytwarzania nowych przedmiotów, co jest ważne dla środowiska. Zmniejszamy więc konsumpcję, jak i kosztowne i często szkodliwe dla otoczenia procesy produkcyjne. Do ponownego wykorzystania nadają się nie tylko kartony, ale także słoiki czy opakowania plastikowe. Warto pamiętać, że zmniejszenie produkcji wiąże się ograniczeniem emisji zanieczyszczeń do środowiska.

W hurtowni opakowań pakuj24 znajdziesz duży wybór kartonów i taśm samoprzylepnych

 

Recykling a upcycling- czym się różnią te pojęcia?

Pojęcie recyklingu jest wielu osobom o wiele bliższe niż upcyclingu. Nazw jest wiele i nie będąc ekologiem, można się w nich pogubić. Recykling towarzyszy nam codziennie, kiedy to segregujemy śmieci (papier do papieru, szkło do szkła, plastik do plastiku. Jednak możemy też nadać wartości pewnym odpadom i na tym polega właśnie upcykling. Nie wyrzucamy zużytych kartonów, pudełek plastikowych po żywności, puszek po słodyczach itp. Zamiast tego, znajdujemy im kolejne zastosowanie. Puszki mogą być pojemnikami na przyprawy, stare palety mogą stać się oryginalnymi meblami, a kartony mogą posłużyć do przygotowania kreatywnych zabawek dla dzieci.

Domowy upcykling opakowań daje wiele możliwości wykorzystania i nic nie stoi na przeszkodzie, aby tworzyć z nich bardzo praktyczne i potrzebne w codziennym użytkowaniu akcesoria. Upcyklingiem zafascynowało się wiele artystów, tworzących dzieła sztuki z różnych odpadów (złom, stare doniczki, butelki plastikowe, siatki foliowe). Zanim odda się coś na recykling, warto wcześniej zastanowić się, czy nie znajdzie się dla tej rzeczy innego zastosowania. Pomysłów jest wiele, a możliwości są praktycznie nieograniczone.

Jakim opakowaniom można dać drugie życie?

To, z jakich opakowań skorzystamy do przechowywania czy tworzenia nowych przedmiotów, zależy tylko od nas samych. Ograniczeniem jest tylko własna wyobraźnia. Najczęściej drugie życie nadawane jest właśnie opakowaniom kartonowym, ale też słoikom i pudełkom plastikowym. Może też upcyklingować metalowe puszki, które znajdują zwłaszcza zastosowanie w kuchni. Wszelkiej maści kartony i kartoniki są doskonałym sposobem na przechowywanie drobiazgów, czy też tworzenie bardzo kreatywnych przedmiotów.

Jakie są możliwości wykorzystania kartonów?

Pudełka kartonowe można z powodzeniem wykorzystać do przeróżnych celów. Wystarczy wykazać się kreatywnością, aby dla kartonu znaleźć praktyczną funkcję. Najprostszym sposobem ich zastosowania jest zapakowanie produktów do wysyłki. Sprawdzą się również podczas przeprowadzki do pakowania przedmiotów osobistych, ubrań, naczyń, pamiątek rodzinnych i wiele więcej.

Do kartonów można też schować rzeczy, które w danym okresie nie będą przydatne (np. zimowe ubrania). Ułatwią też zachowanie porządku w biurze, pomieszczeniu gospodarczym, piwnicy czy garażu. Jak widać, w domu znajdzie się dla nich dużo miejsca. Nie muszą wcale po spełnieniu swojego podstawowego zadania trafiać do kosza na makulaturę, co istotne można je przechowywać na płasko, a więc nie zajmują dużo miejsca. Trzeba jednak zadbać o to, aby były przechowywane w suchym miejscu.

Kartony od producena opakowań pakuj24 mają szerokie i wielokrotne zastosowanie

 

Upcycling opakowań kartonowych- pomysły

Przechowywanie i organizacja domu

Z opakowań kartonowych można skorzystać do przechowywania różnych przedmiotów, zarówno tych mniejszych, jak i większych. Sprawdzą się do chowania w nich starych ubrań, akcesoriów, dziecięcych zabawek, książek, jak i warzyw i owoców. Można je trzymać w piwnicy, na strychu, w pomieszczeniach gospodarczych garażach, jak i w domu. Są też świetnym pomysłem jako organizery na wszelkie drobiazgi, dokumenty i kosmetyki.

Transport i przeprowadzka

Kartony są niezbędnym elementem każdej przeprowadzki. Nadają się do przewożenia delikatnych przedmiotów jak zastawa stołowa, szklanki. Wystarczy je wypełnić ścinkami papieru czy folią bąbelkową, aby stanowiły dobre zabezpieczenie przedmiotów podczas podróży. Do kartonowych pudełek można też włożyć ubrania, zabawki, pościele, ręczniki czy dokumenty. Chcąc ułatwić sobie późniejsze rozpakowywanie, warto takie kartony zawsze podpisać.

Pakowanie prezentów

Takie pudełka mogą też służyć do pakowania prezentów, zwłaszcza jeśli mają być one wysłane kurierem albo pocztą. Po ich ozdobieniu (np. kokardą i ozdobnym papierem) mogą też służyć podczas osobistego wręczania podarunku. Są też świetną bazą do stworzenia oryginalnego i spersonalizowane opakowania prezentowego techniką decoupage.

Dekoracje DIY

Z kartonu można też wycinać wszelakiego rodzaju kształty, tworząc z nich dekoracje, na przykład te świąteczne. Własnoręcznie da się też z jego pomocą stworzyć pudełko na biżuterię, spinki do włosów czy inne drobiazgu.

Domek dla lalek

Wykorzystanie kartonów, zwłaszcza tych w dużych rozmiarach, daje możliwość stworzenia wymarzonego domku dla lalek. Małe dziecko przy pomocy rodziców może przygotować wyjątkowy i oryginalny domek dla swoich lalek. Budzi to w dziecku kreatywność, gdyż samodzielnie może go ozdobić dowolnymi dekoracjami. Co ważne, zrobienie takiego domku nie jest wcale trudne. Do złożenia domu dla lalek niezbędne jest posiadanie jednego dużego kartonu oraz dwóch w mniejszym rozmiarze, gdyż muszą się one zmieścić w tym dużym. Konstrukcja domu będzie wykonana z dużego kartonu, a te mniejsze będą stanowiły pokoje. Najpierw należy obciąć skrzydła pudełka, po czym wyciąć na jedne ze ścianek dziurę na okno. Ze skrzydeł należy zrobić dach, po czym skleić kartony, z których mają powstać pokoje wewnątrz całej konstrukcji. Do wykonania domu przyda się więc klej papierniczy lub taśma klejąca dwustronnie. Po połączeniu pomieszczeń można rozpocząć malowania i ozdabianie domku dla lalek. Dla dzieci jest to świetna zabawa, która rozwija pomysłowość. Z kartonu można też skorzystać do zrobienia mebli, które umieści się później w domku.

Hurtownia opakowań pakuj24 zaprasza do zakupu opakowań kartonowych

 

Gitara

Do zrobienia tego instrumentu przyda się puste opakowanie po chusteczkach higienicznych, 2 papierowe słomki do napojów, kilka gumek recepturek, taśma dwustronna oraz nożyczki. Najpierw należy usunąć folię, znajdującą się w otworze po chusteczkach. W kolejnym kroku trzeba wzdłuż węższej strony pudełka przy użyciu taśmy dwustronnej nakleić słomki. Później wystarczy nałożyć gumki recepturki na kartonik, które będą stanowiły struny gitary. Aby konstrukcja była stabilna, można jeszcze dokleić gumki taśmą. Na koniec należy udekorować gitarę farbami czy też innymi ozdobami.

Samochodzik

Do przygotowania samochodziku niezbędny będzie średniej wielkości kartonik. Potrzebne są też dwie rolki po zużytym papierze toaletowym, klej, nożyczki, kolorowy papier i ozdoby. Najpierw należy naciąć krawędzie górnej części opakowania, robiąc z nich dach pojazdu. Po bokach kartonu należy wyciąć drzwi, natomiast na spodzie przykleić poziomo rolki papieru, które będą odgrywały rolę kół samochodu. Gotową konstrukcję należy dowolnie udekorować.

Zagroda dla zwierzątek

Do jej wykonania należy przygotować opakowanie po butach, klej, nożyczki, kolorowy papier i ozdoby. W pudełku trzeba wyciąć otwory na drzwi i okna, po czym całą budowlę ozdobić według własnych preferencji. Górna część pudełka będzie pełniła funkcję dachu zagrody. Taka konstrukcja może stać się świetnym domkiem dla figurek, jak i miejscem ich przechowywania.

Kartonowe pudełka sprawdzają się również jako domki dla kotów czy też miejsce do przechowywania zabawek.

Dlaczego warto ponownie wykorzystywać opakowania z kartonu?

Upcycling ma wiele zalet, a jego główną korzyścią jest brak konieczności wkładu finansowego, aby stworzyć praktyczną rzecz z niczego. Wykorzystując odpady, zamiast ich wyrzucamy mamy realny wpływ na środowisko naturalne. Redukujemy ilość śmieci, a przy tym tworzymy rzeczy przydatne. Co ważne, takie opakowania kartonowe mogą też nam przynieść oszczędności. Zamiast kupowania danych rzeczy, można je stworzyć samodzielnie, a przez to zaoszczędzić pieniądze. Często zrobienie funkcjonalnego przedmiotu z kartonu jest niebywale proste i nie wymaga od nas szczególnych zdolności manualnych. Upcycling daje też wiele satysfakcji i przyjemności. Możliwość stworzenia rękodzieła jest świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu, także wspólnie z dziećmi. Kartonowe pudełka dają mnóstwo możliwości wykorzystania, są uniwersalne i łatwe w obróbce. Także dzieci mogą z nich tworzyć oryginalne zabawki.

Upcycling jest kreatywnym i ekonomicznym sposobem na to, aby dać przedmiotom drugie życie i cieszyć się z nich przez długi czas. Co ważne, także firmy mogą wykorzystać tę ideę. Hurtownia opakowań pakuj24 ma w swojej ofercie cały wachlarz kartonów i opakowań, które można z powodzeniem wykorzystać kolejny raz. Tworząc nową rzecz dbamy o środowisko i możemy świetnie się przy tym bawić.

Nie przegap

1

Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj informacje o promocjach

Zadzwoń do nas
0

telephone call
Zamów przez
tel. 570 040 244

Newsletter