Brak produktów w koszyku.

Jak zapakować paczkę?

Hurtownia opakowań Pakuj24 oferuje produkty do pakowania przesyłek

Podczas nadawania przesyłki zastanawiamy się, jak zapakować paczkę w taki sposób, by dotarła do celu w nienaruszonym stanie. W celu upewnienia się, że nasza przesyłka nie ulegnie uszkodzeniom oraz dojdzie na czas, powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko firmę przewozową, ale także sposób zapakowania paczki.

O czym trzeba pamiętać przed wysłaniem przesyłki kurierskiej?

To do Ciebie należy obowiązek zadbania o właściwe zapakowanie i zabezpieczenie jej zawartości paczki. Różnorodność towarów i sposobów ich zapakowania sprawia, że do każdego przypadku należy podchodzić osobno. W inny sposób zapakujemy list, w inny cenną kolekcję porcelanowej zastawy. Paczka paczce nierówna, każdą należy jednak odpowiednio zabezpieczyć. Niezależnie czy odbiorcą jest klient, czy członek rodziny, przesyłka musi dojść w nienagannym stanie. Warto zadać sobie kilka pytań zanim wyślemy dane przedmioty na pocztę:

 • Czy posiadasz karton o odpowiednich rozmiarach oraz taśmę do zaklejenia paczki? Folia stretch może okazać się nieoceniona. Karton posiadający uszkodzenia może nie zostać przyjęty lub zostać potraktowany jako paczka niestandardowa, co zwiększa cenę i czas dostawy do odbiorcy.
 • Czy przesyłka będzie wysyłana za granicę? Jeśli tak, należy szczególną uwagę zwrócić na przepisy transportu do danego kraju. Dotyczy to zarówno towaru, jak i jego opakowania.
 • Towar jest bardzo delikatny? Pamiętaj o dodatkowych zabezpieczeniach i ewentualne puste przestrzenie dokładnie wypełnij (możesz użyć do tego np. folię bąbelkową albo piankę polietylenową).
 • Chcesz przesłać coś nietypowego? Sprawdź w przepisach prawa czy nie ma specjalnych procedur dotyczących danego towaru.

Kartony, wypełniacze i taśmy klejące zakupisz w hurtowni opakowań Pakuj24

Pakowanie paczek – parametry

Pierwszą rzeczą na którą powinno zwrócić się uwagę jest waga oraz rozmiary paczki. Przesyłka będzie ciężka? Dobierz rodzaj materiału do wagi, by zminimalizować ryzyko uszkodzenia w trakcie transportu. Wytrzymałość opakowania to istotna kwestia, szczególnie gdy waga przekracza kilka kilogramów. Bryła w której znajduje się nasz towar musi być w kształcie prostopadłościanu. W innym wypadku kurier ma prawo odmówić przyjęcia przesyłki. Karton powinien być wypełniony materiałem wypełniającym, a sam towar nie może przemieszczać się wewnątrz opakowania. Z zewnątrz należy go dobrze okleić (warto jest również użyć folie stretch dla dodatkowego zabezpieczenia) Podzielony towar lub większą liczbę wysyłanych produktów należy przegrodzić lub zapakować w mniejsze opakowanie i umieścić je wewnątrz większego kartonu. Jeżeli karton zawiera jakiekolwiek stare oznaczenia, naklejki lub listy przewozowe trzeba je usunąć! Firmy kurierskie posiadają osobne zasady dotyczące wysyłania paczek, które często są aktualizowane. Warto więc przed wysłaniem paczki do kuriera sprawdzić, czy firma którą wybraliśmy nie posiada specjalnych zasad w przypadku naszego towaru.

Pakowanie paczek. Jak to zrobić?

Pakowanie paczek nie jest trudne! Żeby zapakować paczkę należy jedynie przestrzegać zasad bezpiecznego transportu. W trakcie pakowania i wysyłania postępuj ostrożnie by nie uszkodzić przesyłki – radzi producent opakowań Pakuj24.

 1. Sprawdź na stronie firmy kurierskiej wszystkie niezbędne informacje dotyczące wymiarów paczki.
 2. Przedmiot lub przedmioty zabezpiecz folią stretch, styropianem lub lub folią bąbelkową.
 3. Wypełnij karton z każdej strony wypełniaczem, by zapobiec przed uszkodzeniami mechanicznymi.
 4. Cały karton dokładnie zaklej taśmą.
 5. Na przesyłce naklej list przewozowy lub etykietę.
 6. Postępuj zgodnie z instrukcją podaną na stronie lub w aplikacji mobilnej

Folia stretch i folia bąbelkowa od producenta opakowań to gwarancja jakości

Zapakować przesyłkę w karton, czy użyć czegoś innego?

Poza standardowym kartonem do przesyłek użyć możesz również innych alternatyw, szczególnie gdy produkt jest niewielki oraz posiada nieregularny kształt. Większość firm kurierskich pozwala ich użyć, należy jednak zwrócić uwagę na miejsce przyklejenia odpowiedniej etykiety. Do przesyłek możesz użyć m.in:

Kopert bezpiecznych (kurierskich). Pozwalają na szybkie i tanie zapakowanie małych przedmiotów. Większość posiada zabezpieczenia w postaci wypełnienia folią bąbelkową, dzięki której nie ma ryzyka uszkodzenia przesyłek podczas transportu. Możesz zadrukować ich powierzchnie, więc może posłużyć jako forma reklamy. Jest idealna do wysyłania biżuterii i małej elektroniki.

Kartony fasonowe jak sama nazwa wskazuje wyglądają bardzo estetycznie. Może zostać zadrukowany, oraz pasuje do aktualnej ekologicznej mody. Służą do pakowania mniejszych przedmiotów i tak jak tradycyjne opakowanie wymagają wypełnienia. Te, używane często w branży beauty, sprawdzą się idealnie do pakowania towaru dla przyszłych klientów.

Folia stretch może w całości zastąpić opakowanie przesyłki, jednak należy sprawdzić u firm kurierskich czy pakowanie paczki takim sposobem nie jest dodatkowo odpłatne. Folia stretch służy do pakowania rzeczy odpornych na uszkodzenia mechaniczne, jednak wrażliwych na wilgoć. Dobrze chroni przed wodą, jednak nie sprawdzi się w przypadku przedmiotów kruchych.

Jak wysłać paczkę za pomocą paczkomatu InPost?

Paczkomat jest prostym i szybkim sposobem na dostarczenie przesyłki do odbiorcy. Przesyłki docierają w ekspresowym tempie do odbiorcy, a wysłanie paczki jest intuicyjne. Przesyłkę można odebrać o każdej porze, odbiorcy nie muszą czekać na kuriera by odebrać paczkę. Jak zapakować paczkę poprzez paczkomat InPost? Nie jest to trudne.

Zasady pakowania przesyłek

InPost posiada etykiety, które wymagają odpowiedniego naklejenia w zależności od rodzaju opakowania. Naklej ją w widocznym miejscu (wskazanym przez InPost). Etykiety otrzymuje się w trakcie wypełniania nadania na stronie InPost. Jego gabaryty muszą mieścić się w przedziałach określonych na stronie firmy kurierskiej. Folię bąbelkową lub inny wypełniacz ułóż tak, by zawartość przesyłki była zabezpieczona z każdej możliwej strony. Folia stretch jest dopuszczalna, jednak należy używać jej ostrożnie i jedynie na kartonie o kształcie prostopadłościanu.

InPost, rozmiary gabarytów

W zależności od rozmiaru wysyłanego przedmiotu, pakowanie paczki będzie wymagać różnych rozmiarów kartonów. W InPost dostępne są 3 rodzaje gabarytów (A,B,C). Skrytki mają określony rozmiar więc należy tego pilnować kupując kartony służące do pakowania przesyłek.

Gabaryt A (640 x 380 x 80 mm)

Służy do transportu drobnej elektroniki jak na przykład telefony, małych elementów odzieży oraz niewielkich części zamiennych. Takie małe paczki również mogą ulec uszkodzeniu, więc należy dobrać do tego wytrzymałe kartony o rozmiarach np.

 • karton 250x200x80 mm
 • karton 400x250x80 mm
 • karton 640x380x80 mm

Pamiętaj o zabezpieczeniu zawartości. Paczka, szczególnie mała, jest narażona na uszkodzenia.

Gabaryt B (640 x 380 x 190 mm)

Można w nim zapakować paczkę zawierającą np. zabawki, mniejszy sprzęt AGD/RTV, a także ubrania i galanterię . Taką przesyłkę pomóc zabezpieczyć mogą kartony:

 • karton 430x380x190 mm
 • karton 640x380x190 mm

Gabaryt C (640 X 380 X 410 mm)

Jak zapakować paczkę większych rozmiarów? Użyć większego kartonu. Ten gabaryt służy do większych przesyłek. Sprzęt AGD/RTV, duże zabawki czy większych rozmiarów ubrania to przedmioty często wysyłane tym gabarytem. W opakowaniu ich z pewnością przydadzą się w pełni ekologiczne kartony:

 • karton 430x380x410 mm
 • karton 640x380x410 mm

Sprawne pakowanie przesyłek tylko z produktami od Pakuj24

Jak szybko nadać paczkę za pomocą InPost

Aktualna oferta InPost oferuje “SzybkieNadania”. Po spakowaniu paczki należy wejść na stronę InPost i wypełnić dane wysyłki, a następnie opłacić, wydrukować i nakleić etykietę na paczkę. Wystarczy wtedy nadać ją w paczkomacie InPost. Dostępna jest również aplikacja na urządzenia mobilne, która pomaga nadać przesyłkę i prowadzi krok po kroku klientów tej firmy kurierskiej. Paczkę wysłać możemy do innego paczkomatu InPost lub też bezpośrednio do domu lub firmy.

Jak wysłać przedmiot kurierem?

Większość z firm kurierskich posiada swoją stronę internetową lub aplikację mobilną. Mnogość usług oferowanych przez nie jest ogromna. Jak wysłać paczkę kurierem? Zwróć uwagę na oferowane przez dane firmy zasady dotyczące zawartości przesyłki (lista zakazanych towarów może się różnić w zależności od firmy kurierskiej). Dla przykładu folia stretch owinięta wokół kartonu sprawia że przesyłka trafia do sekcji “pakowanie niestandardowe”, co przedłuża czas wysyłki do klienta oraz zwiększa cenę owej wysyłki. Opakowanie zawierające szkło, które łatwo może stłuc się podczas wysyłki, również jest traktowanie w inny sposób.

“Kurier na zamówienie”

DHL posiada Punkty Odbioru Paczek, gdzie wygodnie nadasz przesyłki krajowe lub międzynarodowe. Oferują również nadanie on-line i odebranie paczki przez kuriera (zarówno do Ciebie, jak i do klienta przyjeżdża kurier. Nie musisz ruszać się z domu). Taką samą opcję “zamówienia” kuriera oferuje m.in. DPD czy Poczta Polska. Jest to wygodne i nowoczesne rozwiązanie. Nie należy jednak zapominać że pakowanie takiej paczki wygląda tak samo jak w przypadku tradycyjnych metod. Należy pamiętać o kształcie, rozmiarach oraz wadze paczki. Jeżeli do naszej paczki wchodzi więcej produktów należy je zgrabnie odseparować wypełniaczem, by nie obijały się o siebie.

Tradycyjne wysłanie przez okienko

Poczta Polska wciąż oferuję tradycyjny sposób wysłania naszej paczki. Gdy uda nam się zapakować przedmioty według zasad, które regulują poprawne pakowanie przesyłek, należy po zakończeniu pakowania wyraźnie napisać na opakowaniu adres odbiorcy oraz nadawcy. W każdej placówce znajduje się specjalny druk na paczkę krajową. Wypełniamy żółte pola a następnie przekazujemy druk z przesyłką do okienka pocztowego. Opłata będzie zależna od wagi oraz wybranych opcji. Po zapłacie otrzymamy potwierdzenie nadania które przyda się w razie ewentualnych problemów.

Pakowanie paczki – podsumowanie

Chcesz zapakować przesyłkę swojemu klientowi? A może musisz zapakować paczkę z prezentem w środku dla znajomego z drugiego końca Polski? Nie czekaj, wybierz odpowiedni dla ciebie sposób wysłania przesyłki, kup wytrzymały karton, zabezpiecz dobrze paczkę i wysyłaj! To łatwiejsze niż Ci się wydaje!

Wszystko czego potrzebujesz do spakowania przesyłki znajdziesz w sklepie Pakuj24.

Nie przegap

1

Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj informacje o promocjach

Zadzwoń do nas
0

telephone call
Zamów przez
tel. 570 040 244

Newsletter