Brak produktów w koszyku.

Jak wykorzystać przestrzeń – czyli właściwe techniki magazynowania towarów

Różne metody magazynowania towarów

Właściwie dobrane systemy magazynowania mają istotny wpływ na funkcjonowanie obiektów logistycznych wykorzystywanych przez sklepy internetowe. W zależności od charakteru prowadzonej działalności, tego jaki jest rodzaj składowanych towarów można dobierać zasady magazynowania towarów, co ostatecznie pozwoli na doskonałe wykorzystanie przestrzeni. Przy wyborze miejsca i metody składowania powinno się brać pod uwagę właściwe grupowanie produktów uwzględniając ich rodzaj czy masę.

To jakie metody magazynowania zostaną wybrane może ostatecznie wpłynąć na przebieg czynności realizowanych w obiekcie logistycznym. Zwracając uwagę na wielkość magazynu, rodzaj towarów, wykorzystywane opakowania będzie można dopasować właściwe techniki magazynowania. W poniższym wpisie znajdziecie wskazówki, które mogą ułatwić Wam magazynowanie towarów skutecznie i bez obaw o generowanie wysokich kosztów z tym związanych.

Różne metody magazynowania towarów

Systemy składowania opierają się na różnych metodach, dzięki którym można zadbać o lepsze uporządkowanie magazynu i pomieszczeń logistycznych. Decydując o tym jakie techniki magazynowania towarów będą najlepsze powinno się zapoznać z tym jakie możliwości daje rynek. Różne metody pozwalają na składowanie towarów w rożnych miejscach, wykorzystujące regały o różnym charakterze. Zapraszamy więc do naszego przeglądu, w którym znajdują się informację o możliwym systemie magazynowania towarów.

Składowanie blokowe – magazynowanie na posadzce

Jedną z wykorzystywanych metod magazynowania towarów będzie ich umieszczenie na posadzce. Taka metoda magazynowania może być także określana jako składowanie blokowe. W tej sytuacji strefa składowania znajduje się bezpośrednio na posadzce magazynu. Nie ma w tym przypadku wykorzystywania regałów do magazynowania. Przy takim składowaniu ładunków, które znajdować się będą na posadzce założeniem jest stworzenie miejsca dla produktów wysokiej rotacji, tak by dostęp do nich był wygodniejszy.

Zaletą jeśli chodzi o składowanie na posadzce będzie zmniejszenie ponoszonych kosztów. Nie ma konieczności inwestowania w wyposażenie magazynu, dzięki czemu automatycznie ponoszone wydatki są mniejsze. Jednocześnie jednak dostęp do składowanego towaru może być utrudniony, poza tym powierzchnia w magazynie może być słabo wykorzystana. Poza tym przechowywanie towaru w takiej formie to również ryzyko przewrócenia stosów, jeśli zgromadzone będzie wiele produktów.

Składowanie blokowe - magazynowanie na posadzce

Zapraszamy do naszego sklepu po kartony do paczkomatu.

Metody składowania – magazynowanie na regałach

Liczne jednostki magazynowe w trakcie swojej pracy wykorzystują najbardziej popularną metodę jaką jest magazynowanie na regałach. Proces magazynowania przy wykorzystaniu regałów to szansa na to, by optymalnie zadbać o wykorzystanie przestrzeni magazynowej, a jednocześnie przy dystrybucji towarów dostęp do ładunków będzie wygodniejszy. Wykorzystywanie regałów wysokiego składowania bądź innych typów pozwala na zachowanie większego bezpieczeństwa w trakcie pracy. Składowanie na regałach może przybierać również zróżnicowane formy, na co powinniśmy zwrócić uwagę.

Systemy składowania – magazynowanie na regałach z dostępem bezpośrednim

Wykorzystywania technika składowania towarów z wykorzystaniem regałów z dostępem bezpośrednim do palet to szansa na to, by ładunki pobierać z korytarzy składowania w bezpośredni sposób. Systemy składowania stosujące regały z bezpośrednim dostępem to przede wszystkim duża wygoda przy załadunku i rozładunku towaru. W przypadku magazynowania towarów wymaga się tworzenia rozwiązań, które pozwolą na usprawnienie pracy. System regałów z dostępem bezpośrednim to szansa na optymalne magazynowanie towarów, przy którym między innymi manewrowanie wózkiem widłowym będzie wygodniejsze.

Ten system składowania pozwala na wykorzystanie regałów paletowych oraz przesuwnych.

  • regały paletowe – najbardziej popularne ze względu, że systemy magazynowania wykorzystujące takie regały są uniwersalne, a ich wprowadzenie nie generuje dużych kosztów. Wykorzystywane są gniazda pojedyncze albo podwójne jeśli chodzi o głębokość. Ograniczenie jakie może się pojawić dotyczyć będzie szerokości korytarzy składowania jakie zostaną wykorzystane jeśli chodzi o regały paletowe;
  • regały przesuwne – inne systemy składowania stosują również regały przesuwne, które mogą ułatwiać proces zarządzania magazynem, ponieważ mają ruchome podstawy i przy użyciu zdalnego sterowania można je rozsuwać i tworzyć w ten sposób korytarze, które pozwolą uzyskać dostęp do potrzebnych towarów. Systemy magazynowania wykorzystujące regały przesuwne to szansa na jeszcze lepsze wykorzystanie przestrzeni, a jednocześnie bez utraty dostępu do produktów w dowolnym momencie. Wyposażenie magazynu w regały przesuwne daje więc komfort pracy w tej przestrzeni magazynowej.

Systemy składowania - magazynowanie na regałach z dostępem bezpośrednim

Magazynowanie akumulacyjne – systemy magazynowania oparte o różne rodzaje regałów

Mówiąc o magazynowaniu akumulacyjnym mamy do czynienia z rozwiązaniem, w którym ogranicza się liczbę korytarzy, w których będą funkcjonować wózki widłowe i inne urządzenia odpowiadające za przeładunek. W przypadku tego systemu można mówić o wykorzystaniu różnych regałów magazynowych. Inaczej niż przy bezpośrednim dostępie ten nowoczesny system magazynowania pozwala na uzyskanie większej pojemności.

Tym samym w przypadku systemu składowania akumulacyjnego mamy do czynienia z lepszym wykorzystaniem przestrzeni. Rozwiązanie będzie się sprawdzać, ponieważ daje możliwość składowania palet w większej ilości.

W tym systemie również wykorzystuje się różne rodzaje regałów:

  • regały wjezdne – regały składają się z alejek z szynami, gdzie ustawiane są palet z towarem, gdzie operator wjeżdża wózkiem i może pobrać albo odłożyć paletę.
  • regały push-back – magazynowanie akumulacyjne wykorzystuje także regały push-back, które mają nachylone poziomy i wyposażone są w wózki lub rolki, dzięki czemu przy wyciąganiu palety albo odkładaniu pozostałe przesuwają się do tyłu bądź do przodu.
  • regały przepływowe – w tego typu regałach palety przemieszczane są od wejścia do wyjścia na specjalnych rolkach, które umieszczone są w kanałach o lekkim nachyleniu. Uzyskuje się w ten sposób wygodną rotację towarów, gdy wykorzystywana jest metoda FIFO. Tym samym regały przepływowe sprawiają, że prowadzenie magazynu metodą fifo staje się łatwiejsze.
  • system pallet shuttle – to kolejna opcja jeśli chodzi o magazynowanie akumulacyjne, gdzie wykorzystuje się wózek elektryczny do transportu palet w głąb korytarzy składowania. Dzięki temu usprawnione są metody wydawania towaru i można uzyskać również sprawniejsze układanie towarów i ich rozładunek.

Organizacja składowanego towaru – gromadzenie produktów nietypowych

Problemy z prowadzeniem magazynu towarów mogą się pojawiać w momencie, gdy trzeba będzie gromadzić nietypowe albo wielkogabarytowe produkty. Elementy takie jak opony, długie elementy metalowe, rury, kształtowniki, szpule materiałów wymagają specjalnych metod jeśli chodzi o ich magazynowanie. W tej sytuacji wykorzystać można systemy magazynowania oparte o różne rozwiązania, dzięki którym uporządkowanie magazynu ma stawać się łatwiejsze. W tej sytuacji wykorzystuje się np. regały wspornikowe. To specjalne konstrukcje, na których układać można materiały o dużej objętości czy długości. Specjalnie przygotowywane są także systemy głębokiego składowania pozwalające na zastosowanie regałów po materiały nawinięte na szpule jak kable, przewody czy tkaniny.

systemy magazynowania oparte o różne rodzaje regałów

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą taśm do pakowania.

Techniki magazynowania – wprowadzenie automatyzacji

Dostępne obecnie różne rodzaje składowania pozwalają na usprawnienie pracy w magazynach przy czym niezależnie czy będziemy mówić o wykorzystaniu systemów regałów wysokiego składowania czy postawi się na regały przepływowe zwolenników zyskują także regały paletowe automatyczne. Okazuje się, że automatyczna obsługa ładunków może usprawniać pracę a rozwiązania takie jak układnice paletowe czy przenośniki cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

Zasady magazynowania – dobierz je do własnych potrzeb

Widać doskonale, że metody magazynowania towarów na jakie możemy się decydować są obecnie zróżnicowane. To jakie wyposażenie magazynu i system regałów będzie się przygotowywać uzależnione będzie od indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Warto więc przy podejmowaniu decyzji zapoznać się z dostępnymi rozwiązaniami, by wśród nich wybrać najlepsze metody, dzięki którym uda się zoptymalizować pracę w magazynie.

Nie przegap

1

Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj informacje o promocjach

Zadzwoń do nas
0

telephone call
Zamów przez
tel. 570 040 244

Newsletter