Brak produktów w koszyku.

Jak zapakować paczkę przed wysłaniem? Kilka praktycznych rad

Jak zapakowac paczke przed wyslaniem

Nadanie jakiejkolwiek paczki, to dopiero początek jej podróży. Przesyłka zazwyczaj przechodzi przez wiele rąk i ląduje w kilku miejscach, zanim ostatecznie trafi do adresata. On zaś pragnie otrzymać produkt w nienaruszonym stanie. Dlatego tak ważne jest odpowiednie pakowanie paczek, by cały ich transport odbył się bezpiecznie i bez szkody dla przesyłki. Trzeba pamiętać nie tylko o dobrze dobranym opakowaniu, ale też o innego rodzaju zabezpieczeniach, zależnie od tego co będzie przewożone. Na co więc szczególnie zwrócić uwagę podczas pakowania paczek?

Pakowanie paczek do kartonu

Jeśli przesyłka ma być transportowana w pudełku, pakowanie przedmiotów należy zacząć od dobrania odpowiedniej wielkości kartonu. Produkt powinien całkowicie zmieścić się w opakowaniu i umożliwiać swobodne jego zamknięcie i zaklejenie paczki taśmą. Najlepiej też wybierać kartony dobrej jakości, zależnie od potrzeb – nawet te 5-cio warstwowe. Bardzo ważne jest też, by zawartość była dobrze zabezpieczona przed przemieszczaniem się wewnątrz pudełka. W przeciwnym razie przesyłka może nie tylko uszkodzić karton, ale też przewrócić się w trakcie transportu, niszcząc paczki innych osób.

Aby temu zapobiec, trzeba zadbać o dokładne wypełnienie przesyłki. Mogą to być wciśnięte w wolne przestrzenie gazety, wata, folia bąbelkowa, tektura czy specjalna pianka polietylenowa. W razie braku tego typu wypełniaczy, w przypadku pakowania paczek sprawdzi się też nawet zwykły ręcznik lub inna tkanina. Ważne, by w środku przesyłki wszystko zostało unieruchomione.

Jak zapakować dużą paczkę?

Aby zapakować paczkę o dużych gabarytach, najlepiej sięgnąć po odpowiednich rozmiarów gruby karton z wytrzymałej tektury falistej, na przykład przeznaczony do przeprowadzek. Podobnie jak w przypadku mniejszych przesyłek, towar należy zabezpieczyć ze szczególną starannością, używając różnego rodzaju wypełnienia paczki. Zaleca się też, jeśli jest taka potrzeba, by owijać zawartość paczki folią bąbelkową, jeszcze przed włożeniem do opakowania.

Dodatkowo można zabezpieczyć przesyłkę, owijając folią także pudełko, już po zamknięciu paczki. W tym celu jednak przyda się ochronna folia stretch. Dzięki temu, nawet kiedy ciekłe substancje rozleją się w paczce, prawdopodobnie nie wypłyną szybko na wierzch. Co więcej – paczka będzie dodatkowo zabezpieczona w razie transportowania jej w deszczu lub w bardzo wilgotnych warunkach.

folia strech

Pakowanie paczek kurierskich – główne zasady

Korzystając z firm kurierskich do nadania swojej przesyłki trzeba pamiętać, że przyjmują one paczki pakowane według określonych zasad. Wiele takich firm przede wszystkim udostępnia listę rzeczy, których nie wolno wysyłać, jak na przykład dokumenty, pieniądze i karty płatnicze, czeki, dzieła sztuki, leki i substancje zakazane czy żywe zwierzęta.

Kolejną ważną zasadą firm kurierskich jest to, by wysyłany towar zawsze był w dobrze dobranym pudełku – w kształcie prostopadłościanu lub sześcianu. Najlepiej też nie pakować wysyłanego towaru w używanym kartonie. Aby paczka dotarła bezpiecznie, trzeba zapakować kurierowi przesyłkę do nowego i dobrego jakościowo pudełka. W dodatku wysyłając paczki kurierem należy przekazywać je osobno, a nie łączyć kilka przesyłek w jedną.

Sposób pakowania przesyłek kurierskich

Pakowanie paczek kurierskich powinno zawsze uwzględniać wypełnienie przesyłki. Wymaga tego i mniejsza, i większa przesyłka – szczególnie wysyłanie dużej paczki kurierem zobowiązuje do zadbania o zabezpieczenie towaru. Warto pamiętać, że kierowca może nie przyjąć źle zapakowanej paczki, zarówno jeśli chodzi o jej zewnętrzny wygląd, jak i luzem latające w środku produkty. Co więcej, firma kurierska może naliczyć opłatę za bezpodstawne wezwanie kuriera, jeśli przysyłka nie nadaje się do zabrania.

Podobnie w przypadku delikatnych przedmiotów, trzeba należycie je zabezpieczyć. Szykując je do wysyłki przesyłki kurierskiej najlepiej zawinąć je folią bąbelkową. Gazety lub inne wypełniacze czasem mogą się nie sprawdzić, natomiast wysyłka paczki kurierem wiąże się zwykle z wielogodzinnym przewożeniem pudełka w pojeździe, a jego zawartość często ulega przewróceniu, szczególnie w przypadku dużych przesyłek kurierskich.

Hurtownia opakowań Pakuj24 oferuje produkty do pakowania przesyłek

Nadawanie przesyłki niestandardowej kurierem

Podstawą pakowania paczek jest zawsze dobre zabezpieczenie ich zawartości. Kiedy potrzebne jest wysłanie dużej paczki, przedmiot nie zawsze mieści się w pudełku o typowych kształtach. Wówczas trzeba zapakować wysyłany przedmiot w sposób niestandardowy. Do takiej kategorii firmy kurierskie zaliczają między innymi przesyłki niemające formy klasycznego pudełka, a także przesyłki o cylindrycznym kształcie, z wyraźnymi wypukłościami, ze specjalnym oznakowaniem, w niefirmowym opakowaniu, zapakowane tak, że nie nie mogą się poruszać na taśmie sortującej albo przesyłki w zbyt dużych wymiarach, mimo prawidłowego pudełka.

Warto pamiętać, że nadanie nietypowej małej lub dużej paczki kurierem często wiąże się z dodatkowymi opłatami. Poza tym fakt chęci nadania takiej przesyłki niestandardowej trzeba odpowiednio wcześniej zgłosić. Jednak w przypadku posiadania takiej paczki można zrezygnować z usług kurierskich – odpowiednio zapakowana przesyłka może zostać wysłana na przykład przez Pocztę Polską.

Jak zapakować paczkę inpost?

Odpowiednie zapakowanie przesyłki do popularnego paczkomatu powinno przebiegać również według wcześniej wspomnianych zasad. Trzeba dopilnować, by w środku znajdowało się odpowiednie wypełnienie przesyłki, a wierzch paczki był dobrze zabezpieczony. Aby zapakować paczkę inpost, warto też włożyć do pudełka towar zabezpieczony folią. Zdarza się bowiem czasami, że skrytki znajdujące się na najniższym poziomie paczkomatu ulegają zalewaniu podczas ulewnych deszczy.

Trzeba też pamiętać, że skrytki w paczkomatach mają ograniczoną wielkość. Dlatego kiedy potrzebne jest wysłanie dużej paczki, czasem trzeba skorzystać z usług Poczty Polskiej lub firm kurierskich. W ten sposób można wysyłać paczki większe lub o niestandardowych wymiarach, które nie wejdą do komory paczkomatu. Dlatego trzeba dobrać sposób pakowania i wysyłki przedmiotu pod kątem zawartości przesyłki. Plusem jest fakt, że nadając paczkę przez inpost, można niektóre przedmioty włożyć do samej koperty bąbelkowej lub jedynie dobrze owinąć folią i zakleić taśmą.

Hurtownia opakowań Pakuj24 oferuje szeroki asortyment przeznaczony do pakowania przesyłek

Jak zapakować paczkę pocztową?

Aby bezpiecznie zapakować przesyłkę pocztową, najlepiej umieścić ją w pudełku – tak jak w powyższych przypadkach jest to zwykle najbardziej sprawdzone rozwiązanie. Co ważne, Poczta Polska nie wymaga, by zawsze to był odpowiednich kształtów karton. Po zapakowaniu przesyłka ma być zdatna do nadania, ale może się znajdować na przykład w reklamówce czy samej folii bąbelkowej. Całość jednak warto lepiej zabezpieczyć, na przykład dokładnie oklejając taśmą.

Dlatego zastanawiając się jak zapakować paczkę pocztową, wystarczy, że zostanie ona zapakowana w sposób bezpieczny w transporcie. Oczywiście konieczny jest karton i wypełnienie w pudełku, w przypadku przedmiotów delikatnych i kruchych. Również w razie pakowania dużych przesyłek, trzeba pamiętać, by ich zawartość została unieruchomiona wypełniaczami, kiedy paczka zostanie zapakowana. Czasem też wygodniejsze jest wysyłanie delikatnej dużej paczki kurierem – prosto z domu czy mieszkania – by jej nie uszkodzić w drodze na pocztę.

Zamykanie i zaklejanie paczki

Chcąc odpowiednio zapakować paczkę, nie wolno zapominać o prawidłowym jej zamknięciu. Nie wystarczy bowiem tylko włożyć towary i zadbać o wypełnienie przesyłki kurierskiej czy innej. Aby nie doszło do uszkodzenia zawartości paczki, należy też odpowiednio ją zamknąć, dokładnie zabezpieczając przed otwarciem czy rozklejeniem się w czasie transportu. Kartony trzeba dokładnie zakleić mocną, szeroką taśmą klejącą, najlepiej wzdłuż wszystkich łączeń i krawędzi. Nawet jeśli rozmiar pakowanej paczki jest niewielki lub przedmioty zostały umieszczone w kopercie, warto dodatkowo obkleić taką przesyłkę taśmą.

Solidne zapakowanie paczki to gwarancja, że produkt dotrze w nienaruszonym stanie, a dodatkowa folia i taśma zabezpieczą towar nawet na czas dłuższej dostawy. Warto też kupować pudełka i akcesoria do pakowania paczek w sprawdzonym sklepie, jak na przykład na stronie Pakuj24.pl, gdzie dostępne są zarówno trwałe kartony, jak i różnego rodzaju wypełniacze, taśmy, koperty, worki czy inne przydatne do pakowania przedmioty.

IMG 4767 etykiety samoprzylepne

Odpowiednie oznakowanie zapakowanej paczki

Podstawą pakowania przesyłek jest zapewnienie im bezpieczeństwa podróży. Dlatego w przypadku niektórych przedmiotów nie wystarczy staranne zapakowanie wysyłanej zawartości. Aby nie doszło do uszkodzenia paczki, przesyłki wysyłane kurierem czy pocztą należy dodatkowo oznakować na opakowaniach. Nadając pocztą lub kurierem dużą paczkę o delikatnej zawartości, najlepiej nakleić na jej wierzchu specjalną naklejkę informującą. Dostępne są na przykład naklejki pokazujące gdzie jest góra paczki albo mówiące o tym, by przesyłki trzymać pionowo lub nie piętrować. Warto też informować na pudełku, że w opakowaniu jest szkło – dzięki tak zabezpieczonej paczce kurier będzie wiedział, że wymaga ona bardziej ostrożnego traktowania.

Nie przegap

1

Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj informacje o promocjach

Zadzwoń do nas
0

telephone call
Zamów przez
tel. 570 040 244

Newsletter